Artykuły

Nowe Jeruzalem

Nowa Jerozolima w Etiopii

Numer 09.2018
Pielgrzymi w tradycyjnych szatach ciągną z całego kraju do Lalibeli, zwanej Nową Jerozolimą. To święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Pielgrzymi w tradycyjnych szatach ciągną z całego kraju do Lalibeli, zwanej Nową Jerozolimą. To święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Zuma / Forum
Chrześcijaństwo rozkwitło w Etiopii już w I wieku. I do dziś pozostało takim, jakim wówczas było.
Kościół św. Jerzego w Lalibeli wykuto w skale na planie greckiego krzyża. Wejście znajduje się 13 metrów pod powierzchnią ziemi.Caters/Forum Kościół św. Jerzego w Lalibeli wykuto w skale na planie greckiego krzyża. Wejście znajduje się 13 metrów pod powierzchnią ziemi.

Etiopia jest wyjątkowa na tle innych krajów afrykańskich. Nigdy do końca nie została podbita ani w pełni skolonizowana. Jej terytorium – zamknięte między dwoma majestatycznymi, niedostępnymi masywami górskimi – jest ojczyzną wielu narodów i plemion. Żyje tu ponad sto grup etnicznych, posługujących się osiemdziesięcioma językami. Tym, co wobec braku dróg i wspólnej mowy połączyło Etiopczyków, była wiara. Chrześcijaństwo w Etiopii stało się powszechnym wyznaniem już w I wieku.

Według Dziejów Apostolskich Filip Diakon, zwany Ewangelistą, ochrzcił eunucha będącego wysokim urzędnikiem na dworze etiopskiej królowej.

27.04.2018 Numer 09.2018
Reklama