Artykuły

Brzemię białego złota

Wyzysk owinięty w bawełnę

Numer 12.2023
Za kwiatami bawełny kryje się system przemocy, bezprawia i niewolniczej pracy. Za kwiatami bawełny kryje się system przemocy, bezprawia i niewolniczej pracy. Shutterstock
Uzbekistan kojarzy się ze słodkimi owocami, Bucharą, Samarkandą i słońcem. O bawełnie mówi się tu rzadko. To temat tabu, przekleństwo dla kilku pokoleń Uzbeków.
Masowy udział w żniwach był do niedawna przymusowy. Dziś bezrobocie jest takie, że chętnych nie brakuje.Shutterstock Masowy udział w żniwach był do niedawna przymusowy. Dziś bezrobocie jest takie, że chętnych nie brakuje.

Niewolnicza praca dzieci, korupcja, bezrobocie, masowa migracja i katastrofa ekologiczna – to tematy związane ściśle z bawełną. Międzynarodowy bojkot miał zmienić stosunki pracy w Uzbekistanie i ucywilizować ten przemysł. Straciwszy miliardy dolarów, władze zaczęły dokładać starań, aby znieść ograniczenia. Przede wszystkim położono kres masową pracę przymusową. Ale czy sama branża zmieniła się również? – pyta na rosyjskim portalu Takije Dieła Aleksandr Marinin.

„Doceniamy rolę prezydenta Mirzijojewa w inicjowaniu historycznych reform w zakresie produkcji bawełny, mających znieść pracę przymusową” – stwierdzili przedstawiciele koalicji Cotton Campaign, która przez wiele lat wzywała świat do bojkotu uzbeckiej bawełny.

02.06.2023 Numer 12.2023
Reklama