Stepan Bandera, mianowany pośmiertnie Bohaterem Ukrainy, pozostał nim tylko przez 39 dni, ale skłócił Ukraińców na wieczność.
Co się stało z MH 370? Próba odpowiedzi to szukanie igły w stogu siana. Tylko że na razie nie mamy stogu siana. To najbardziej zagadkowa katastrofa w historii lotnictwa.
Nienawidzi Rosjan, Żydów i w ogóle obcych. Wzywa do przemocy i sam nie waha się bić. Oto Ihor Miroszniczenko, ponura twarz ukraińskiej rewolucji.
Północnokoreański tankowiec pełen ropy sprzedanej na lewo przez libijskich rebeliantów uciekł w morze i obalił rząd w Trypolisie. I choć odbili go amerykańscy komandosi, Libia stoi na progu wojny domowej.
Rzecz o podsłuchach, sekretach, a przede wszystkim o wielkich pieniądzach.
Gdy tygodnik „Time” umieścił ją na liście stu najbardziej wpływowych ludzi świata, Omotola Jalade-Ekeinde nie udawała fałszywej skromności. W końcu rzeczywiście jest najważniejsza.
Wszyscy sądzili, że się wykręci od wyroku w myśl zasady, że bogatemu wszystko wolno. A tu szok! Uli Hoeness, mistrz świata, supermenedżer Bayernu Monachium, ulubieniec tłumów, idzie do więzienia na trzy i pół roku za oszustwa podatkowe.
Najpierw najpotężniejszy gangster świata stracił głowę dla meksykańskiej Miss Kawy. Potem stracił wolność.
Kim pan jest, panie Vučić? Skrajnym nacjonalistą, który nawrócił się na proeuropejskiego demokratę? Czy człowiekiem silnej ręki, który wprowadzi w Serbii autorytaryzm?
Arabscy handlarze niewolników bez przeszkód polują na swój towar w Rogu Afryki. Biznes doprowadzili do perfekcji, bo zarabiają krocie na odsprzedaży złapanych ludzi ich własnym rodzinom.
By sprawdzić, co nie działa w zarządzanych przez niego zakładach, szef więziennictwa sam dał się zamknąć za kratki. Trafił prosto do karceru.
Młody człowiek może poślubić, kogo tylko zechce. Także w Indiach. Ale wyłącznie w teorii. Jeśli bardzo się uprze, może zapłacić za to życiem.
W Syrii nigdy nie będzie już pokoju, a obie strony mają na rękach niewinną krew. Abu Mohamad, ukrywający się przed swoimi towarzyszami broni, opowiada o długich miesiącach spędzonych w szeregach powiązanego z Al-Kaidą Islamskiego Państwa.
Praca sprzedawcy w sieciowym sklepie jest ciężka i poniżająca – tym bardziej dla kogoś, kto wcześniej zawodowo zajmował się wielką polityką.
Gdy przestępca zawiśnie na latarni albo zmieni się w żywą pochodnię, okazuje się, że nikt niczego nie widział i niczego nie słyszał. Oto sprawiedliwość ludowa w Boliwii.
Związek Radziecki rozpada się dopiero teraz – mówi ukraińska pisarka Oksana Zabużko.
Od kwietnia do lipca 1994 roku w Rwandzie zgładzono blisko milion osób. Ludobójstwo Tutsi zostało starannie zaplanowane przez władze państwowe, które zaprzęgły do udziału w masakrach także cywilów. Najbliższy sąsiad stał się mordercą.
Podczas I wojny światowej do Francji ściągnięto 140 tysięcy Chińczyków. Pracowali na tyłach, wspomagając państwa ententy w nie swojej wojnie.
Po miesiącu spędzonym na pokładzie rosyjskiego statku badawczego dziennikarze Alok Jha i Laurence Topham znaleźli się w lodowej pułapce. Oraz, jednocześnie, w centrum międzynarodowego sporu o to, czy efekt cieplarniany naprawdę istnieje.