Średniowiecze kojarzy się głównie z ciemnotą, krwawymi wojnami, torturami. Trwało tysiąc lat, od 500 do 1500 r. To był kawał piekła na ziemi, ale bez niego nie byłoby nowoczesnej Europy. Nawet inkwizycja miała w tym swój udział. O tamtych czasach opowiada kulturoznawczyni Marina Münkler.
.
Od chwili, gdy 24 marca Andreas Günter Lubitz wyszedł rano z domu w drodze na lotnisko w Düsseldorfie, do momentu, gdy roztrzaskał o zbocza Alp pilotowanego przez siebie airbusa ze 150 osobami na pokładzie, upłynęło pięć godzin. Oto rekonstrukcja wydarzeń oparta na nagraniach z czarnej skrzynki samolotu, doniesieniach mediów, przeciekach z dochodzenia i relacji osób prywatnych.
Życie 18 osób z Haltern am See w Zagłębiu Ruhry dobiegło końca we wtorek 24 marca o 10.40. Dla innych mieszkańców czas się zatrzymał w tym momencie.
Hawa Abdi, która w latach 80. została pierwszą kobietą ginekologiem w Somalii, uratowała do tej pory życie 90 tysiącom ludzi. Czy dostanie pokojowego Nobla?
Oto Alex Honnold. Człowiek, dla którego strach to wolność.
Czy General Motors jest do uratowania? Nowej pani prezes udało się zrobić coś, czego nie zdziałał żaden facet.
Pluł na Majdan, szydził z Niemcowa, kadził Kremlowi. I co? Mimo takiego dorobku Aram Gabrielianow, król rosyjskich tabloidów, nagle podpadł swoim protektorom.
Poziom życia w Singapurze jest wysoki. Tak wysoki jak grzywny za łamanie tysięcy z pozoru absurdalnych przepisów.
W Toubie, „Mekce czarnego islamu”, surowe religijne nakazy rządzą życiem mieszkańców. Gdy ktoś chce wypić, zapalić albo potańczyć, musi jechać do sąsiedniego Mbacké. Oto pluralizm w Senegalu.
Cukru brak, mięso bywa, benzyna się kończy. Za to czarny rynek, korupcja i prostytucja mają się na Kubie coraz lepiej.
Chowają się na cmentarzach, wkładają dziwne stroje. A gdy ktoś umiera, tańczą. Mieszkańcy mozambickich wiosek wiedzą, kim są Nyau, ale o tym nie mówią.
Kiedy Tim Walker przyjechał za żoną Finką do Helsinek, nie przypuszczał, że będzie to dla niego podróż na inną planetę.
Szef kuchni René Redzepi na miesiąc przeniósł do Tokio najsłynniejszą restaurację świata – kopenhaską Nomę. Czy gastronomiczne tsunami obejdzie się bez ofiar?
Niech perwersyjna, dekadencka Europa odczepi się od Świętej Rusi! – woła rosyjski filozof Aleksandr Dugin, zwany ideologiem Putina.
Obróbka danych, psychotechnika, prewencja zamiast represji... Jak na swoje czasy inkwizycja była całkiem nowoczesną służbą śledczą.
Choć może się to nam wydać dziwne, średniowiecze przesycone było erotyką. Kościół nie mógł nic na to poradzić.
Kiedy słynny filozof Pierre Abélard zapałał uczuciem do swojej uczennicy Heloizy, dało to początek najbardziej dramatycznej historii miłosnej średniowiecza.
Ile osób mieszkało pod jednym dachem? W jakim wieku zawierano małżeństwa? Jak traktowano dzieci? Oto prawda o życiu rodzinnym w wiekach średnich.
Trzy wielkie religie walczą o prawo do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Koniec świata może się zacząć tylko tutaj.
Wśród kamiennych posągów Wyspy Wielkanocnej tli się rewolucja. Na jej czele ma stanąć król. Niestety, nie wiadomo który, bo tu każdy jest królem.