Lekcje europejskiej historii mogą pomóc współczesnym demokracjom w walce z tyranią – uważa Timothy Snyder.
Jarosław Kaczyński, silny człowiek stojący za narodowo-konserwatywnym rządem w Warszawie, chce całej władzy w kraju, także nad sądami. Czy potem wyprowadzi rodaków z UE?
Rosja zapowiada, że adekwatnie odpowie na przyjętą przez Sejm i podpisaną przez prezydenta Dudę nowelizację ustawy o dekomunizacji, przewidującą demontaż pomników wdzięczności Armii Czerwonej.
W tle kryzysu w Zatoce Perskiej kryją się dworskie intrygi i rywalizacja rodów. Dyplomaci nie mogą nic wskórać, bo konflikty są nie tylko polityczne, lecz – czasem przede wszystkim – osobiste.
Chińczycy zalali Afrykę inwestycjami. Chińskie są drogi, kopalnie, porty, elektrownie, sklepy. Miejscowi patrzą na to z nadzieją, ale i z lękiem.
Wybory prezydenckie w Indiach po raz pierwszy wygrał przedstawiciel pariasów, 71-letni Ram Nath Kovind. To niebywały triumf liczącej 200 mln osób najniższej kasty.
Kalifornia, wtorek 5 lutego 1980 roku. W życiu Jill Price zaczyna się koszmar, który trwa do dziś. Pamięta z niego każdy dzień. I jedno słowo: „hipermnezja”.
Rozległe puszcze w zachodnim Quebecu były przez stulecia domem Algonkinów. Rdzenni mieszkańcy każdego lata zbierają się tam na wielkich zjazdach plemiennych.
Salwador jest jednym z sześciu krajów na świecie, w których obowiązuje całkowity zakaz aborcji. Nawet kobieta, która poroniła z przyczyn naturalnych, może tam zostać skazana za zabójstwo.
Sześć lat po ogłoszeniu niepodległości w Sudanie Południowym nikt nie jest w nastroju do świętowania. Mieszkańcom najmłodszego państwa świata w oczy zaglądają wojna i głód.
W Japonii można już kupować świeżutkie warzywa prosto z fabryki.
Portowa metropolia od lat jest bohaterką społeczno-przestępczego dramatu. A mówiąc ściślej – heroiną.
W zdrowym ciele zdrowy duch – to porzekadło znają ludzie na całym świecie. Ale Saamowie duszę stawiają na pierwszym miejscu.
Piękna starówka i dzielnica europejska to żelazne punkty wizyty w belgijskiej stolicy. Ale równie fajna jest atmosfera małych uliczek, gdzie można się wałęsać, pogryzając frytki, czekoladki i wybierając z kilku tysięcy gatunków piwa.
80 lat temu powstała pierwsza pralka automatyczna. I przyniosła kobietom bezcenny dar: wolny czas.