Zimowy tydzień w Izraelu to sposób na podwójne zanurzenie: w mistyce i w ciepłych, przyjemnych falach trzech mórz.
Zdrowych spokojnych i rodzinnych Świąt życzy redakcja FORUM. A w Nowym Roku wspaniałego startu i imponującego finiszu
Czy oskarżenia o pedofilię pod adresem księdza Henryka Jankowskiego oraz niebywały sukces filmu „Kler” sprawią, że Polacy odwrócą się od wiary? – zastanawia się francuska prasa
Wszystkie dostępne dane posłużą do oszacowania, kim jesteś. I nigdy się nie dowiesz, dlaczego w odpowiedzi na wniosek kredytowy usłyszałeś „tak” lub „nie” – wieszczy Yuval Noah Harari.
Choć tyle się zmieniło od czasów, gdy Marco Polo wyruszył do Chin, to jednak w naszym świecie wciąż wiele pozostało po staremu – twierdzi politolog Robert D. Kaplan.
Neoliberalizm przegrywa z cyfryzacją. Jeremy Rifkin uważa, że to dobra wiadomość dla świata.
Mechaniczne egzoszkielety, bioniczne kończyny, dane zapisane w mózgu... Sześcioro ekspertów przedstawia swoje wizje człowieka przyszłości.
Badaczka fizyki teoretycznej Sabine Hossenfelder wzywa kolegów po fachu do zmiany myślenia: mniej estetyki, więcej matematyki!
Czy Benedykt XVI myśli o powrocie z emerytury?
Były biskup Hongkongu oskarża Watykan o to, że zdradził katolików w Chinach.
Holenderski ginekolog sztucznie zapładniał pacjentki własnym nasieniem. Na świat przyszło ponad 250 dzieci, które pragną poznać swego – nie całkiem naturalnego – ojca.
Od ponad czterdziestu lat włoski misjonarz brat Florent leczy nędzarzy w Beninie. Jego szpital stał się jedną z najlepszych placówek medycznych w Afryce.
Potrafi być rozkoszna, zabawna i przejmująca. Tym razem próbuje sił w całkiem nowym formacie.
Bardzo zbliżyłem się do nieśmiertelności. I na tym jestem gotów poprzestać – wyznaje Michael Douglas.
Śmiejmy się! Żartować można ze wszystkiego, także z religii – przekonuje Rowan Atkinson, który powoli żegna się z postacią Jasia Fasoli.
Paweł Pawlikowski prezentuje w Rosji „Zimną wojnę”. Aktualny jest nie tylko tytuł.
Przeszłość jest związana z teraźniejszością, z historii możemy się dowiedzieć, co nas czeka dziś. Dlatego warto robić filmy o historii – mówi Agnieszka Holland.
To miała być miła pogawędka z Larsem von Trierem. Ale zeszła na seryjnych zabójców.
Nie zawracajcie gitary! Jaki tam ze mnie muzyk? – kryguje się Mark Knopfler, były lider Dire Straits. W rubryce „zawód” wpisuje: „autor piosenek”.
Rodzina jest najsilniejszą więzią, jaką człowiek ma – i w dobrym, i w złym sensie. Pisarka Isabel Allende opowiada o swym życiu w rolach dorastającej dziewczyny, kobiety i matki.
Gwiazda wśród brytyjskich kucharzy − Jamie Oliver − to już nie jest miły kumpel z ciekawymi przepisami. To bojownik. Walczy z tłuszczem, cukrem i z Theresą May.
Pytanie o pochodzenie Mojżesza grozi konfliktem z trzema wielkim religiami. Śmiałków jednak nie brakuje.
Krąży uparcie pogłoska, jakoby w IX stuleciu na tronie papieskim zasiadała kobieta − niejako wcielenie Wielkiej Świętej Matki. Przemawiające za tym poszlaki są jednak bardzo skąpe.
Bez niego nie byłoby Michała Anioła. Piero della Francesca pozostał jednak w cieniu, bo tworzył w małych miastach. O godne miejsce dla niego walczy badaczka Paola Refice.
Przez wieki ekstazę kojarzono z religijnym uniesieniem. Dziś „świętej euforii” pospołu z mistykami doświadczają też… kibice piłkarscy.
Urlop w krainie, gdzie słońce świeci przez kilka godzin dziennie, a mróz przeszywa do szpiku kości, wydaje się szaleństwem. A jednak Laponia w środku zimy ma swój urok.