Nasza wiara i instytucje religijne zmieniały się na przestrzeni wieków. Co będzie dalej?
Na to niezwykłe i trudne Boże Narodzenie, kiedy świat zamknął się i zamarł z przerażenia, odnalezienia najpiękniejszych mikroświatów tuż obok nas oraz wiele ciepła, szczęścia i radości życzy redakcja FORUM!
Rządzący Polską grożą sankcjami swoim krytykom.
Donald Trump zrezygnował z walki o wynik wyborów. Jednak w ostatnich tygodniach kadencji robi wszystko, żeby utrudnić prezydenturę Bidenowi.
Szczepionki na koronawirusa już są, ale nawet zaprzęg z magicznymi reniferami nie wystarczy, żeby je rozwieźć po świecie.
Filozof Richard David Precht widzi w cyfryzacji i sztucznej inteligencji ogromne niebezpieczeństwa. Inwestor Frank Thelen apeluje o więcej entuzjazmu dla technologii.
Dziedzictwo kulturowe to nie tylko sztuka, muzyka, literatura, folklor. Powstał pomysł, żeby odtworzyć i zarchiwizować zapachy Europy.
Adam i Ewa byli równi, dopiero osiadły tryb życia uczynił z kobiety niewolnika. Antropolog Carel van Schaik tłumaczy, dlaczego niebawem skończy się dominacja mężczyzn.
W komedii „Cwaniaki z Hollywood” Robert De Niro wciela się w producenta filmowego, który ma na koncie wiele niepowodzeń, ciągle jednak żyje nadzieją, że zdoła odbić się od dna.
Każdy krok jest zadaniem matematycznym, więc stawiam go powoli − aktor Michael J. Fox od trzydziestu lat żyje z chorobą Parkinsona, ale ma się za szczęściarza.
Czy prawosławie ma szansę zakorzenić się wśród Papuasów?
My, ludzie, staliśmy się złoczyńcami na skalę geologiczną – ostrzega Andri Snær Magnason, pisarz i obrońca środowiska.
Znana francuska aktorka o potędze wysokich obcasów i dobrych stronach egoizmu.
Austriak Hansjörg Ransmayr zaprasza na kąpiel w lodowato zimnych górskich jeziorach. I zapewnia, że każde z nich inaczej pachnie i smakuje.
Jeśli jesteś młodą, śliczną blondynką i wydasz książkę o seksie, wszyscy się spodziewają, że wskoczysz im do łóżka – pisarka Erica Jong o swoim bestselerze „Strach przed lataniem”.
Wielka dama francuskiego kina Fanny Ardant powraca na drugim planie. W „DNA” zagrała kobietę, która musi liczyć się z opinią krewnych o diametralnie różnych poglądach.
Koronawirus kradnie mikołajom Boże Narodzenie.
Miasteczko na pograniczu rosyjsko-białoruskim. Nosi znamienną nazwę Wietka, czyli gałązka. W XVII w. schroniło się tu 40 tys. starowierców. Co zostało dziś z ich spuścizny?
Francuski pisarz spędził rok w opactwie benedyktynów w Fontgombault, przyglądając się życiu mnichów. Czy życie zgodnie z surową zakonną regułą może być przepisem na spokój ducha?
Luterańską wspólnotą w Astrachaniu na południu Rosji od 25 lat kieruje kobieta.
Ho, ho, ho! Światowa konkurencja nie śpi!
Opisy dzieciństwa Jezusa miały odmalować dwa jego obrazy. Ewangeliści Łukasz i Mateusz postępowali jak wytrawni biografiści, zgodnie z ówczesnymi zasadami.
Pewien historyk odwojował od Watykanu jedną z najważniejszych europejskich bibliotek. 400 lat temu została skradziona z Heidelbergu na zlecenie papieża Grzegorza XV.
Czy rzymski cesarz Neron był rzeczywiście psychopatycznym tyranem? Pewna historyczka z Wielkiej Brytanii dostrzega tu także okoliczności łagodzące.
Mumie egipskie nie zawsze traktowano jako szacowne zabytki przeszłości. Przez wieki stanowiły źródło zarobku albo tandetną jarmarczną atrakcję.
Krótki kurs historii zombi.
Goethe, bracia Grimm i Robert Browning wynieśli tę legendę do rangi sztuki. Okazuje się jednak, że historia flecisty z Hameln osnuta jest na faktach.
Ekwador oferuje wszystko, o czym można zamarzyć: starożytne miasta, dziką przyrodę i beztroskie wakacje.