Wizja świata bez broni atomowej jest dziś bardziej odległa niż kiedykolwiek.
Choć słowa „neoliberalizm” zbyt często używa się jak retorycznej pałki, to trafnie określa współczesny kult rynku, który odziera nas z tego, co najbardziej ludzkie.
Enfant terrible greckiej ekonomii Janis Warufakis wydał nową książkę. Nie jest to akademicki podręcznik, lecz próba opisania w prostych słowach problemów nękających współczesny kapitalizm.
Nieudolna polityka? Ależ skąd. W kwestii ochrony środowiska działania administracji Trumpa są przerażająco skuteczne.
Świat znów będzie próbował poradzić sobie z falami uchodźców – i zapewne znów nie da rady.
Od Unii Europejskiej – jak sądzą – już się prawie uwolnili. Teraz chcą się pozbyć jej obywateli wciąż jeszcze mieszkających na Wyspach.
Emmanuel Macron w oszałamiającym stylu zdobył urząd prezydenta Francji, ale teraz traci poparcie szybciej niż Donald Trump.
Jestem przekonany, że mieszkańcy Unii chcą wspólnej Europy. A my dopuszczamy do głosu głównie tych, którzy jej nienawidzą – mówi prezydent Francji. Kogo ma na myśli?
Kanclerz Merkel gruntownie odmieniła swoją partię i całe Niemcy. Cena jednak była bardzo wysoka.
Scenariusz przekazania władzy na Białorusi przewiduje, że Alaksandr Łukaszenka ustąpi prezydencki fotel swemu najmłodszemu synowi Mikołajowi. Ale najpierw przez chwilę posiedzi na nim najstarszy syn Wiktar.
Mijają cztery lata od aneksji Krymu i wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby na ukraińsko-rosyjskim pograniczu zapanował pokój.
Dotąd premier Węgier w zasadzie bezkarnie demontował liberalną demokrację nad Dunajem. Wygląda na to, że jednak posunął się za daleko.
Katalonia walczy o oderwanie od Hiszpanii, nie bacząc na to, że nie wszyscy ludzie mówiący po katalońsku pragną niepodległości dla regionu.
Portugalia w 2001 roku zdepenalizowała zażywanie wszystkich narkotyków. Radykalne rozwiązanie działa. Czemu nikt go nie próbuje kopiować?
Berlusconi znów obiecuje, że Włochy będą krainą płynącą mlekiem i miodem.
W marcu 2018 roku Rosjanie pójdą do urn, aby na kolejne sześć lat wybrać głowę państwa.
Czy Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państw Zachodu? Odpowiada dziennikarz i politolog Edward Lucas.
Homo sovieticus okazał się nad wyraz mocną konstrukcją – mówi psycholog Aleksandr Asmołow.
Kto się cieszy z globalnego ocieplenia? Szukajcie na Grenlandii, a na pewno znajdziecie.
Lewica kontra liberałowie. Lud kontra establishment. Amerykańscy demokraci są podzieleni jak nigdy wcześniej.
Gdyby doszło do impeachmentu Donalda Trumpa, jego miejsce zająłby Mike Pence. Kogo wolelibyśmy widzieć w Białym Domu? Aroganckiego dyletanta czy religijnego fanatyka?
Tuż przed wojną secesyjną w USA szerzyły się teorie spiskowe, a polityka była głęboko spolaryzowana. Brzmi znajomo? Historyk David Blight zastanawia się nad sytuacją kraju wtedy i dziś.
Justin Trudeau zmienia Kanadę. Czasem wbrew Kanadyjczykom.
W nowym roku prawie dwie trzecie Latynosów pójdzie do urn. Te wybory mogą oznaczać kolejny zwrot w burzliwej historii regionu. W którą stronę?
Były partyzant posłem? Czemu nie? Trzy dni w tygodniu spędzi w parlamencie, a przez cztery – będzie rozbrajać miny. Prezydent Kolumbii opowiada o pojednaniu narodowym.
Zje Eurazję? Przebudzony chiński olbrzym stał się supermocarstwem. Na Zachodzie czas na dzwonek alarmowy.
Piszesz dobrze o partii, dostajesz punkty; grasz za dużo na komputerze – tracisz. O 2020 roku Pekin chce wprowadzić informatyczny system oceny obywateli.
Nowe Państwo Islamskie rozkwitnie we wspólnotach gastarbeiterów.
Marib, faktyczna stolica Jemenu. Niegdyś owiany złą sławą bastion Al-Kaidy. Jeszcze dwa lata temu nikt przy zdrowych myślach nie rozkręcałby tu biznesu.
Nieformalna stolica Państwa Islamskiego została wyzwolona. Ale normalne życie wciąż jest niemożliwe.
Mury, ogrodzenia, punkty kontrolne – tkanka miejska Jerozolimy staje się coraz mniej dostępna dla Palestyńczyków.
Fiasko polityki migracyjnej sprawiło, że unijne elity, naciskane przez skrajne ugrupowania, zazdrośnie patrzą na niepoprawną politycznie strategię Australii.
A gdyby w Kinszasie obywatele zechcieli zmienić przywódcę? Prezydent Joseph Kabila oszczędzi im takich stresów.
Żadnym uchodźcom Niemcy nie przyznają azylu tak łatwo jak przybyszom z Erytrei. Ale czy rzeczywiście panuje tam wielki terror?
Za niegospodarność i nieskrępowane wydatki Republika Południowej Afryki może zapłacić katastrofą finansową.
Wirtualny seks to od lat wielka obietnica technologii i wielka nadzieja branży porno. Teraz naprawdę jest na wyciągnięcie ręki.
Inteligencja nie jest już wyłącznie domeną ludzi. Czy powinniśmy bać się maszyn?
Tesla buduje największą fabrykę świata i zapowiada motoryzacyjną rewolucję. Ale na razie elektryczne samochody dla mas są na drogach bardzo samotne...
Byli już futuryści, futurolodzy, a teraz nadszedł czas akceleracjonistów. Niszowa filozofia, stworzona przez garstkę nieco szalonych wizjonerów, podbija świat.
Facebook sprawił, że liberalna Ameryka załamuje ręce nad stanem demokracji. Rok po triumfie Trumpa wciąż nie wie, dlaczego nikt nie dostrzegł, co się święci.
W wieku 33 lat założyciel Facebooka jest jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Czy marzy mu się również polityczna kariera?